Zayende Travel Agency Biz geziyoruz, haydi siz de gelin . travel . culture . overland . photograph
. seyahat . kültür . sarı otobüs . fotoğraf
Ana Sayfa Yurtiçi Geziler Yurtdışı Geziler Fotoğraf Söyleşi ve Gösterileri İstanbul Gezileri Zayende Atölye Fotoğraf Gezileri
::.. BHUTAN 2-9 Nisan 2019 ..::    ::.. ÇİÇEK ÇOCUKLARIN ÜLKESİNEPAL 1-9 Nisan 2019 ..::    ::.. NEPAL BHUTAN 1-13 Nisan 2019 ..::    ::.. DOYASIYA MARDİN MİDYAT 12-14 Nisan 2019 ..::    ::..CUMALIKIZIK ve GÖLYAZI'da FOTOĞRAF ATÖLYESİ-24 Mart 2019..::    ::.. EDİRNE'de FOTOĞRAF ATÖLYESİ-7 Nisan 2019::..    ::.. KÜLTÜRLER DİYARI İRAN 19-28 Nisan 2019 ..::    ::.. LAVANTA KOKULU KÖYLER ve SALDA GÖLÜ 2 12-14 Temmuz 2019 ..::    ::..NAMASTE INDIA..:: 2-12 Ekim 2019 ..::    Hizmet Verdiğimiz Kuruluşlar Hizmetler Hakkımızda Bize Ulaşın
Gezi Adı KÜLTÜRLER DİYARI İRAN Gezi Fiyatı Nakit 1600 USD
Tür Gezi Fiyatı Kredi Kartı 1730 USD
Kategori Fotoğraf Gezileri Gezi Tarihi 19.4.2019 - 28.4.2019
Yolculuk Tarzı Uçakla    
Bu Sayfayı Dostlarınızla Paylaşın
 Hakkında  Program  Konaklama  Rehber Bilgiler  Ulaşım  Gezi Ücreti  Albüm  Yorumlar

 
19 Nisan 2019 İstanbul - Tahran

Türk Hava Yollarının 19.15 uçağıyla Tahran’a hareket etmek için İstanbul Atatürk Hava Alanı'nda saat 16.30 da buluşuyoruz. Uçuşumuzun ardından gece 23.30 da Tahran Havaalanına varıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama: Tahran


20 Nisan 2019 Tahran - Şiraz

Gece vardığımız otelimizde dinlenmemizin ardından sabah kahvaltımızı yapıyor ve ardından Tahran'ı dolaşmaya başlıyoruz. Azadi Meydanı, Gülistan Sarayı ve dillere destan Mücevhe Müzesi'ni geziyoruz, Şehrin nefes aldığı şehir parkında çaylarımızı yudumlamayı ihmal etmeyeceğiz. Yolumuzu bir Azadi kahvesinden geçirmeye çalışalım bakalım önümüze neler düşecek. Akşama doğru İran müziği eşliğinde yöresel yemekleri tadacağımız  Khayyam Restoran’a gidiyoruz. Yemekten sonra havaalanına geçerek Şiraz'a uçuyoruz. Şiraz'da otelimize yerleştikten sonra dinlenmeye geçiyoruz. 

 Konaklama: Şiraz


21 Nisan 2019 - Şiraz

Sabah kahvaltısının ardından Şiraz'ı dolaşmaya başlıyoruz. Kerim Han Kalesi, Vakil Kompleks’i,  kapalı çarşısı ve Müşir Bedesteni, 1876 yılında yapılan renkli vitraylarıyla göz alıcı Nasir-ol Mülk Camii'ni, güller ve bülbüller içindeki İrem Bahçeleri, gezeceğimiz yerler arasında. 


Şiraz Hafız'ın ve Sadi'nin şiirlerinin sokak aralarında dolaştığı bir kenttir. Sokaklarda dolaşan şiirlerin, namelerin peşine takılıp önce Hafız'la Sadi ziyaret edilmeli önce. Çay bahçelerinde soluklanmalı, onlara şiir okumalı, birer dal çiçek bırakılmalı.

Akşam yemeğinden sonra Şah-ı Çeragi'ye gidiyor ve İmam Rıza'nın kardeşi için yapılan ihtişamlı türbeyi ziyaret ediyoruz. Gece ışıklandırılmış haliyle çok etkileyici olan bu yer İmam Rıza'nın kardeşi Seyid Mir Ahmed'in mezarı.  Küçük küçük ayna parçalarıyla kaplanmış kubbenin ışıltısını anlatmak oldukça güç.

Konaklama: Şiraz


22 Nisan 2019 Şiraz - Persepolıs


Kahvaltıdan sonra çok gerilere, M.Ö. 550 yılına ait kalıntıların izlerini taşıyan Persepolis antikkentinegidiyoruz. Şiraz’ın yakınındaki Persepolis Darius’un efsanevi Başkentidir.

Restorasyon çalışmaları devam eden antik kent bugün de etkileyici bir görünüme sahip. 18 metrelik şehir duvarları, taş merdivenleri, öküz gövdeli, insan başlı kanatlı kabartmalar, çift başlı kartal, 32 sütunlu salon, 100 sütunlu saray ve Darius'u anlatan yüzlerce kabartma figür çok ama çok etkileyicidir. 

Buranın gezilmesinden sonra Nakş-e-Rostam’ı geziyor ve Şiraz’a dönüyoruz. Akşam yemeğimize gidiyoruz. 


Konaklama: Şiraz23 Nisan 2019 - Yezd

Kahvaltıdan sonra Yazd’a hareket ediyoruz. Bugün uzun bir yolumuz var... Pasargad’daki Achaemanid kalıntılarını ve Kral Sirus’un mezarını ziyaret ettikten sonra İran'ın çok farklı bir yüzüne yolculuğumuz sürecek. Kaşgay Türklerinin yaşadığı dağlık bölgede onların hayatına tanıklık edeceğiz. Ve onların göçer çadırlarında öğle yemeğini alıp günlük yaşamlarına tanıklık edeceğiz. Daha sonra Abar Ghoo Çölü’nü geçip akşam üzeri Yazd’a ulaşıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra serbest zamanımız var. Dileyen arkadaşlarımızla Yezd'ın çarşısında eski bir kahveye konuk olup tahtlarda çaylarımızı yudumlarız. 

Konaklama: Yazd24 Nisan 2019 - Yezd

Sabah rahat bir kahvaltının ardından kentin abbaralı sokaklarına bırakıyoruz kendimizi. Yezd dünyanın yaşayan en eski kentlerinden biridir. Dar sokakları, abbaraları, avlulu evleri ve yüzlerce yıldır kullanılan doğal serinletme sistemi olan badgirleriyle Unesco korumasındadır.  

Hem sokakları geziyor hem küçük dükkanlardan alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Öğle yemeğinin ardından avlularda zaman geçirip sıcağın geçmesini bekliyoruz. Sonrasında Sessizlik Kulelerine doğru hareket ediyoruz.   

Amir Çakmak Külliyesine geçiyoruz.  Bu saatlerde yapılacak en iyi şey kentin merkezinde Zulhane’ye gidip İranlı erkeklerin yaptığı spor gösterilerini izlemek olur. Zulhane sonrasında akşam yemeğimizi yemeğimizi yiyor ve otelimize geçiyoruz. 


Konaklama:
  Yazd

 

25 Nisan 2019 - Isfahan

Kahvaltının ardından İsfahan’a doğru yola çıkıyoruz. Kente vardıktan sonra otele yerleşmemizin ardından İsfahan'ı gezmeye İmam 
Meydanı'ndan başlıyoruz. Meydanı, Ali Gapu, Jama Mescid ve Kadınlar Mescidini gezdikten sonra meydanın etrafındaki çarşılarda dolaşıyoruz.  Öğle yemeğimizin ardından Dünya'nın en büyük avlulusunda dolaşıyoruz.

İsfahan yeryüzünün kadim kentlerinden biridir. Safevilerin efsanevi başkentidir. Nefs'e Cihan'dır. Ucu bucağına ulaşamayacağınızı sanırsınız. Yüzlerce dükkanla çevrelenmiş, onların bir sıra arkasında kapalı çarşısı olan, iki camisi bulunan ve bir de ahşap sütunlu küçük bir saray barındıran koca bir avludur. Hele bahar gelip insanlar sokaklarda yaşamaya başlayınca görün siz o meydanı. Sabah ve akşamüzeri saatlerinde İsfahanlılar toplanıp gelirler bu meydana, çıkınlar açar, piknik yaparlar. Akşam ise ışıklandırılan binaları, havuzu ile hayli etkileyicidir.
 Kadınlar mescidini , Lütfullah Camini ve Ali Gapu Sarayı’nı geziyoruz. Meydanın etrafını çeviren dükkânlar ve elbette ki çayhaneleri de. Gün batımı saatlerinde meydanın ışıklandırılmasını ve renk değişimlerini izleyeceğiz. Akşam yemeğimiz için Bastani Restoran’dayız. Yemek sonrası meydanın ya da Zayendeh Köprüsünde keyif zamanı..

 Konaklama:  İsfahan 

26 Nisan 2019 Isfahan

 Sabah gün doğarken gideceğiz Zayende Nehri'ne ve Siesepol Köprüsü'ne.Kentin ortasından geçen nehrin adı Zâyende'dir; hayat veren, güzellik doğurandır. Şehrin içinde o dümdüz caddeye nispet yapar gibi kıvrıla kıvrıla, cilveli bir kadın edasıyla akar Zâyende Nehri. Suyun iki yanında da onu adım adım izleyen yollarda insanlar oturur. Kurak zamanların kurumuş nehir yatağını akıllarından çıkarmadan, hazır şırıl şırıl akıyorken duygularını, düşüncelerini, özlemlerini akan suya salıveriyorlardır şimdi. Zâyende Nehri’nin süsü, beş köprüden en güzeli Siosepol Köprüsü’dür. Tam 400 yıldır kenti süsleyen büyülü, mistik, narin, gizemlibir köprü...  

 Erken saatler pek çok sürprizi de içinde barındırır. Ardından Minyatürleriyle bilinen 40 Sütun (chehel Sotun) , sallanan minareler, Ermeni Mahallesi gezilecek yerler arasında. Gün batımında bu kez Siesepol Köprüsü'nde olacağız. Gün batımında köprü üstü ve altı ışıklandırıldığında bambaşka bir dünyanın kapıları açılacak önümüzde. Fotoğraf çalışmalarının ardından akşam yemeğimizi 

yiyeceğiz. 

 

Konaklama:Isfahan


27 Nisan 2019 Isfahan-Tahran

Kahvaltının ardından İsfahan’dan ayrılıyoruz. Unesco Dünya mirası listesinde olan Abyaneh'e gidiyoruz. Yüzlerce yıl öncesinin gelenekleriyle yaşayan, kıyafetlerini giyen halkı, daracık sokakları, pembe boyalı evleriyle gerçekten çok keyifli bir köy. Daha sonra Kashan bahçelerinde mola verdikten sonra Tahran'a devam ediyoruz. Tahran’da kısa bir turumuz daha olacak. Sonrasında akşam yemeği ve gece yarısı alana transfer olacağız .


28 Nisan 2019 İstanbul

04.10 THY uçağıyla Yola çıkıyoruz. 05.55 de İstanbul’dayız.

 

 

 

   


Ön Kayıt Formu (Geziye Katılmak İçin)

4+2= :
"Kaydınızın gerçekleşebilmesi için toplama işleminin sonucunu buraya yazınız."
Ad :
Soyad :
E - Mail :
Telefon :
Ödeme Seçeneği : Nakit    Kredi Kartı
Mesaj :
     
   
     
 
»» Kullanıcı Adı
»» Şifre

  Beni Hatırla
»» Şifremi Unuttum
»» Yeni Üyelik

Zayende'den Haberler

.

.

.


24.3.2019  
 
 Pt  Sa  Ça  Pe  Cu  Ct  Pa
1
2
3
4
5
          1   2   3
  4   5   6   7   8   9   10
  11   12   13   14   15   16   17
  18   19   20   21   22   23   24
  25   26   27   28   29   30   31
  Tüm Etkinlikler
©2008 - ZAYENDE Travel Agency- TURSAB A 5937 Bagdat Caddesi Feneryolu Sit. 131/103 Feneryolu / Kadiköy - Istanbul ( Feneryolu Sabit Pazari Yani Köşe Bina )
Tel: 00 90 216 348 90 87 - Faks: 00 90 418 35 00 - GSM - 00 90 533 668 04 10 / Kroki İçin Tıklayınız >>>
zayende@zayende.com
© Sitede bulunan yazi ve fotograflar, telif haklari kanununa göre yazili ve internet dahil hiç bir ortamda bölümler halinde de olsa, izinsiz yayinlanamaz ve kullanilamaz.
Zoom Ajans
havuz