Zayende Travel Agency Biz geziyoruz, haydi siz de gelin . travel . culture . overland . photograph
. seyahat . kültür . sarı otobüs . fotoğraf
Ana Sayfa Yurtiçi Geziler Yurtdışı Geziler Fotograf Egitimleri İstanbul Gezileri Zayende Atölye Fotoğraf Gezileri
.:: BALİ ve BROMO YANARDAĞI 5-14 Ocak 2018 .::    .:: DOĞU EKSPRESİ ile KARS-ANİ-ÇILDIR 24-28 Ocak 2018 .::    .:: DOĞU EKSPRESİ ile KARS 2018 27-31 Ocak 2018 .::    .:: YELDA BALER ile VENEDİK KARNAVALI 2018 8-12 Şubat 2018 .::    .:: SRI LANKA 16-24 Şubat 2018 .::    .:: GÖLCÜK ve ABANT GÖLLERİ .::    .:: BHUTAN .::    Hizmet Verdiğimiz Kuruluşlar Hizmetler Hakkımızda Bize Ulaşın
Gezen mi, giden mi…
 
Gözümü dalgalara dikmiş bakarken ufuklara, derin bir nefes alıp özlemimi içime çektim. Baharat tadında renkleriyle, tozuyla, taşıyla, toprağıyla, tarihiyle, insanıyla gezdiğim bütün diyarlar tek tek süzülüverdi benden içeri. Urfa’nın Gümrük Hanı, Bartın’ın Taş Meyhanesi, Nemrut’un gün doğumu, Datça’nın badem çiçekleri, Harran’ın Güneş’i, Macahel’in işlemeli Maral Camisi, Afrodisyas’ın görkemi, Mardin taşının tozu, Göreme’nin güvercinleri, İsfahan'ın köprüleri, Şam'ın arka sokakları, Jaipur'un meydanları, Prag'ın gün batımı...
 
Gitme zamanıydı. “Özledim, çok özledim” deyiverdim. Yanı başımda oturan arkadaşım kocaman açtığı gözleriyle ve bir el hareketiyle “görmemiş olsan, gam yemeyeceğim. Gittin ya!” dedi, “daha ne istiyorsun” tavrıyla.  “İşte” dedim, “sorun da tam bu noktada; gittim, gördüm, YAŞADIM, DOYMADIM, özledim, YİNE GİDECEĞİM.”
 
Gezenle, giden arasındaki fark burada. Bizler yolculuklarımızı gezip yaşamak üzerine kuruyoruz, gidip görmek üzerine değil. Bu nedenle de gittiğimiz yerlerin tozuna, toprağına, kültürüne bulaşıyor, insanına dokunuyor, tatlarına bakıyoruz. Gidip görenler içinse o yerler artık sepete konulacaklar arasındadır.  Gezdiğimiz yerlerde tamamlanmamış bir şeyler bırakmak ve tüketmemek de oraları tekrar yaşamak isteğimizden kaynaklanıyor.
 
Yaşayacağımız çok şey var daha. Anadolu’nun her köşesinde ve başka ülkelerde... Bu düşüncelerle kuruldu ZAYENDE TRAVEL AGENCY.
 
Zayende doğu yolculuklarımızın önemli duraklarından biri olan İsfahan’da kentin ortasından geçen nehrin adı. Kendi kaynağından beslenen, hiç bir eklentisi olmayan uzun bir nehir; kentin süsü, can damarı, neşesi. Zayende, “ana” demek, “güzellik doğuran” demek. Diliyoruz hepimize güzellikler doğurur.
 
 
Yelda Baler
Zayende Travel Agency  
 
EKİPTE KİMLER VAR?
  
YELDA BALER  www.yeldabaler.com
 
 

Yelda Baler İstanbul Üniversitesi'nde Fizik, Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı okudu. 18 yıl Newsweek International dergisinin Türkiye Temsilciliğini yaptı.

Kitap editörlüklerinin yanında 2001 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi, Mezunlar Derneğine ait BÜMED dergisinin fotoğraf editörlüğünü, 2005-2008 yılları arasında Sırtçantam gezi dergisinin editörlüğünü yaptı. 2002-2004 yılları arasında da Onur Hava Yolları’nın dergisi Hi-Sky’ın editörlüğünü ve yayın koordinatörlüğünü yaptı. Beş yıldır İTKİB (Türkiye İhracatçılar Birliği) ‘e ait ALIVE halı dergisini, bir ilaç firması için hazırlanan Yine Gülümse adlı dergiyi hazırlayıp yayınladı.

 

Adı geçen bu dergilerin yanı sıra Voyager, Skylife, BÜMED, Sırtçantam, Hi-Sky, Varan Yol Boyunca, Hedef, Kapalıçarşı, Tarih ve Toplum, T. Diş Hekimleri Odası, World of Atlas, Simgesel, E-Style, Performans, Mercedes, Pegoute, Anadolu Jet, dergilerinde yazı ve fotoğrafları, yurtiçinde Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet gazetelerinde ve gezi eklerinde yurt dışında da Design of Culture dergisinde yazı ve fotoğrafları yayınlandı, yayınlanıyor.

 

2007 Aralık ayında "Pervaneyim" adlı kişisel fotoğraf sergisini açtı. Fotoğraf eğitimi üzerine dersler veriyor, fotoğraf atölyeleri düzenliyor ve kitap projeleri üzerinde çalışıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası için hazırlanan “ANADOLU’da SUYUN İZİNDE” adlı fotoğraflı kitabı Haziran 2012’de yayınlandı.  BASF için "81 ilde 81 Kimya Laboratuvarı" projesine ait 4 ciltlik ANADOLU'nun KİMYASI adlı kitap çalışmasının ilki 2014 yılında yayınlandı. Kitabın ikinci cildi yayına hazırlanıyor. 

 

Yelda Baler Türkiye’nin neredeyse tamamına yakın bölümünü, yurt dışında da 39 ülkeyi gezdi. Önceleri fotoğraf çekmek için yollara düşerken, artık yollarda olduğu için fotoğraf çektiğini biliyor. Bu yolculuklardan edindiği kazanımlarını dia gösterileri, söyleşiler yaparak ve seminerler vererek meraklılarıyla paylaşıyor. Fotoğraf eğitimleri veriyor. Çeşitli sektörlere pek çok fotoğrafçı yetiştirdi.

 

2015 yılı başından itibaren SONY Ambassador (Fotoğraf Elçisi) olarak SONY ile birlikte çalışmakta ve projelere katılmaktadır.

 

Kazanımları daha çok paylaşmak için 2008 yılında kurduğu ZAYENDE TRAVEL AGENCY ile doğa, kültür, fotoğraf gezilerine ve uzun yolculuklara çıkıyor. 


       
  
ÖZCAN YURDALAN
 
 
Seyahatname yazıyor, fotoğraf çekiyor, uzun yolculuklara çıkıyor.
AFSAD ve Fotograf Vakfı kurucu üyesi. World Press Photo Türkiye Kreatif Direktörü.  “Fas’ta Yolculuk”, “Sarı Otobüs 1 İran Ahşap Fanus”, “Sarı Otobüs 2 Pakistan Mavi Çöl”, “Sarı Otobüs 3 Hindistan Namaste”, "Sarı Otobüs 4 Nepal Sagarmatha Eteklerinde", "Belgesel Fotograf ve Fotoröportaj" kitapları yayınlandı. "Uzaklara Yolculuk İstanbul Katmandu " adıyla TRT’ye belgesel senaryoları yazdı. “Lice”, “Yaşamak -1 Deprem Değil Beni Vuran -Muradiye”, “Yaşamak - 2 Selam Yaratana – Grev”, “Heraklea’nın Yüzleri”, “Özcan Yurdalan Fotoğraf Sergisi”, “Asya”, “Bir Fırat Öyküsü”, “Sözümüz GAP üstüne”, “Bağdat – Babil - Kerbela Şubat 2003” isimli kişisel ve karma sergiler gerçekleştirdi.
 
 
İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Sibirya, Moğolistan, Fas, Mısır, Suriye, Irak, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan, Saraybosna, İtalya, Avusturya, Almanya, Japonya, Hollanda, Ürdün, Lübnan, Bangladeş, Ermenistan ve Gürcistan"a yolculuklar yaptı.
 
 
 
ÖMER YARGAN
 
 
Yolculukların teknik rehberi. Uzun karayolu yolculuklarına çıkmak onun yaşam biçimi. Ondört yıl önce Sarı Otobüsüyle yapmaya başladığı  Asya yolculuklarında İran, Hindistan, Pakistan, Nepal, Moğolistan, Özbekistan, Suriye, Ürdün, Lübnan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan, Saraybosna'ya gitti.
  
 
 
 
 
 
UĞUR İŞLER
 
 
Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu olmasına rağmen gerek kültür, gerekse trekking ve alternatif turizmdeki deneyimi, okulu bitirmesinden önce başlar. 1996'dan beri hem yeni rotalar yaratmaktaki becerisini; hem de sanat tarihi, eski ve orijinale olan tutkusunu yaptığı gezilerle hayata geçirmektedir.
1996'dan bu yana yaptığı gezilerde Türkiye içinde ayak basmadık yer bırakmamasına karşın keşif ruhunu korumakta, yeni yerler görmenin heyecanıyla yollarda olmayı sevmektedir.
  
SUAT ERTÜZÜN
 
 
Profesyonel Rehberliğinin yanı sıra edebiyat dünyamıza kazandırdığı çevirileriyle de adını duyurdu.
 
 
   
 
        
ÖZGÜR SEZER
 
1988 yılında Dağcılık eğitimi almışken, kendisini patikalarda buluverdi. Ankara çevresinde başladığı trekking turlarının ardından, 1992 yılından sonra yabancı gruplara Aladağlar, Kaçkarlar ve Ağrı Dağında rehberlik yapmaya başladı. Halen tüm Anadolu'da Ülkesel Kültür Rehberliği ve Trekking Rehberliğine devam ediyor.
       
 
 
AYŞE DİDEM ÖZGER-BAYVAS

 

 

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. Fakülte yıllarında Prof.Dr. Nurhan Atasoy’un başkanlığını yürüttüğü “Anadolu Medeniyetleri Sergisi”nin hazırlık çalışmalarında yer aldı. Özel sektörde geçirdiği 17 yılda raporlama, organizasyon, idari ve sosyal işler konusunda çalıştı; arkeoloji ve sanat tarihi alanında araştırmalar yaptı. Üyesi olduğu Sanat Tarihi Derneği’nde, 1995 yılından bu yana değişik zamanlarda Denetim ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Bayvas, dernek etkinlikleri çerçevesinde çeşitli dia gösterileri yaptı, konferanslar verdi, fotoğraf sergilerine katıldı.

2005 yılında Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’nde (TAY) Haber Editörü olarak çalışmaya başladı. 2007 Nisan ayında basılan Bizans Dönemi Marmara Bölgesi envanterinin hazırlanmasına da katkıda bulundu. 2008 yılında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından raporlaştırılan “Türkiye’deki Dünya Miras Alanları’nın Güncel Durumu’nun Saptanması Raporu’nun editörlüğünü yaptı ve Çalıştay raporlarını derleyerek basılı yayın haline hazırladı. 2009 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığında, İstanbul Üniversitesi yönetiminde başlayan, Aya İrini yanındaki “Sampson Ksenodokhionu Kazı ve Temizlik Çalışması”nda envanter sorumlusu olarak çalıştı. Kasım 2010 - Ocak 2011 tarihleri arasında İzmit-İzmir Otoyolu Projesi, Haziran 2011'de Kütahya Zafer Havaalanı, Ekim 2012’de Karaman HES ve Çandarlı Doğalgaz Depolama Tesisleri Projeleri ÇED Raporları'nın arkeoloji bölümünü iki meslektaşıyla birlikte hazırladı. Çeşitli projelerde ÇED Raporları arkeoloji bölümü danışmanlığına devam ediyor. TAY Projesi’nde aktif çalışmasını sürdürmesinin yanı sıra, araştırmalar yapıyor, yazıyor, geziyor, gezdiriyor ve sanat tarihi/arkeoloji/kültür tarihi konularında seminerler veriyor. Yazı dilini geliştirmek için Akgün Akova'nın "Yaratıcı Yazarlık" eğitimi programına devam ediyor.

http://www.linkedin.com/profile/edit?trk=hb_tab_pro_top
http://independent.academia.edu/AyseBayvas

 
 
 
  
FARUK AKBAŞ  
  

Ülkemizin doğa ve belgesel fotoğrafçılarından olup çektiği fotoğraflar çeşitli gazete, dergi, kitap ve sanal ortamlarda yayımlanmaktadır. Ayrıca Fotoğraf ve Photo Digital dergilerine gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta, Yolculuk dergisinde görsel yönetmenlik yapmaktadır.

 

Fujifilm/Türkiye sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren Akbaş, içinde Afganistan, Çin, Sibirya, Moğolistan, Hindistan ve Nepal’in de olduğu pek çok Asya ve Afrika ülkesine karayolu ile fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, TRT ve İz TV’de yayımlandı. Türkiye genelinde çektiği, doğa, kültürel yaşam ve tarihî zenginlikleri içeren fotoğrafları Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de sanat kampını kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında  jüri üyesi olarak görev aldı, yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki festivallere katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İçinde Abdi İpekçi "Dostluk-Barış", İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic Türkiye birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül aldı. Fethiye "Faces and Places" kitabı için İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı.

YAYIMLADIĞI KİTAPLAR

Türkiye Fotoğraf Rehberi, İnsan Anadolu (Zeynep Oral’la birlikte), Fotoğraf Teknik Okumaları, Türkmenistan, Türkiye’nin En Güzel Yolları, Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi, Fethiye Faces and Places,

Asya Yollarında, Anadolu'da Yolculuk, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Dijital Dünyada Fotoğraf, Maçahel. 

 

BASINDA ÇIKANLAR
                  
 
»» Kullanıcı Adı
»» Şifre

  Beni Hatırla
»» Şifremi Unuttum
»» Yeni Üyelik

Zayende'den Haberler

.

.

.


22.11.2017  
 
 Pt  Sa  Ça  Pe  Cu  Ct  Pa
1
2
3
4
5
      1   2   3   4   5
  6   7   8   9   10   11   12
  13   14   15   16   17   18   19
  20   21   22   23   24   25   26
  27   28   29   30      
  Tüm Etkinlikler
©2008 - ZAYENDE Travel Agency- TURSAB A 5937 Bagdat Caddesi Feneryolu Sit. 131/103 Feneryolu / Kadiköy - Istanbul ( Feneryolu Sabit Pazari Yani Köşe Bina )
Tel: 00 90 216 348 90 87 - Faks: 00 90 418 35 00 - GSM - 00 90 533 668 04 10 / Kroki İçin Tıklayınız >>>
zayende@zayende.com
© Sitede bulunan yazi ve fotograflar, telif haklari kanununa göre yazili ve internet dahil hiç bir ortamda bölümler halinde de olsa, izinsiz yayinlanamaz ve kullanilamaz.
Zoom Ajans
havuz